Czarnobyl, czyli gdzie podziało się dobre zarządzanie?


Widzieliście już nowy miniserial HBO pt.: Czarnobyl? Jeśli nie radzę szybko nadgonić zaległości. Serial jest fenomenalnie nakręcony! Choć historia wydaje się znana, to przynajmniej ja odkrywałem ją na nowo wraz z bohaterami. Warto dodać, że poza fantastyczną realizacją i scenariuszem mocną stroną tej produkcji jest też fenomenalna gra aktorska.

Dlaczego SzymonMówi: zajmuje się kinematografią? Ponieważ ten serial, a przynajmniej pierwszy odcinek, jest bardzo dobrym przykładem na to, jak NIE zarządzać projektem oraz jakim Liderem NIE należy być. Antybohaterem jest tu Anatolij Diatłow, odpowiedzialny za przeprowadzenie feralnego testu w Elektrowni Atomowej w Czarnobylu, 26 kwietnia 1986 r. Oczywiście mam tu na myśli postać z serialu, a nie jej historyczny odpowiednik. Dodatkowo pamiętajmy, że ustrój sowiecki był bardzo daleki od doskonałości. Miał też ogromny, negatywny wpływ na mentalność „ludzi sowieckich”. Oba uwarunkowania sprawiają, że z perspektywy czasu błędy popełnione podczas akcji ratunkowej, są dla nas jeszcze bardziej przerażające. Szczególnie biorąc pod uwagę, jak niewiele trzeba było zrobić, by ich uniknąć. Niestety nie zrobiono tego, co spowodowało reakcję łańcuchową zdarzeń, których skutki były katastrofalne.

Co NIE zadziałało:

  • Anatolij Diatłow bazuje na swoich przypuszczeniach i prawdach objawionych. Jesteś lub chcesz być Kierownikiem Projektu (PMem) lub Liderem? Nigdy tak nie rób! Konfrontuj swoją wiedzę z innymi dostępnymi danymi. Skonsultuj z kimś swój pomysł. Szukaj większej ilości informacji, weryfikuj je. Właśnie…
  • Anatolij albo, jak wyżej, polega na swojej wiedzy albo przyjmuje informacje jako prawdę objawioną. Zawsze weryfikuj spływające dane. Ktoś przychodzi do Ciebie z wynikiem badań promieniowania? Zapytaj o skalę urządzenia.
  • Diatłow używa gróźb wobec swoich współpracowników w obawie przed konsekwencjami. Boisz się odpowiedzialności i przez to zrzucasz winę na innych? To nie czasy Związku Radzieckiego, nie grozi Ci gułag. Miej odwagę zrezygnować lub jeszcze lepiej weź odpowiedzialność na siebie. Nie opuszczaj stanowiska, żywiąc urazę za to, że ktoś próbuje skonfrontować Twoją opinię czy pomysł.
  • Anatolij Diatłow fatalnie się komunikuje. Ty też masz z tym problemy? Nie bój się ćwiczyć. To da się poprawić! Nie wiesz jak? Zapytaj specjalistów, np. z SzymonMówi:.

Na szczęście zawsze jest iskierka nadziei. Tak jest i w przypadku Czarnobyla. Coś jednak zadziałało. To zespół. Odważny i zdyscyplinowany. Szukający rozwiązania, poprzez próbę logicznego zrozumienia przyczyn problemu oraz analizę efektów. Członkowie zespołu Anatolija Diatłowa starają się naprawić problem, nawet jeśli ceną za to jest zdrowie, a nawet życie. Wierzę, że każdy z nas chciałby mieć taki zespół. Jestem też przekonany, że nikt nie chce być typem Lidera, jakim okazał się serialowy antybohater.


Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s